Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Elagu Eesti mehed!

AADU JÕGIAAS,      22. veebruar 2012

20 aastat taasiseseisvusaegset kaitsejõudude paraadi
 


Eesti Vabariigi esimene kaitsejõudude paraad toimus 24. veebruaril 1918 Pärnus. Paraadist sai iseseisvuspäeva tähistamise traditsiooniline üritus. Nõukogude aastatel see tava muidugi katkes, kuid kohe järgmisel aastal pärast iseseisvuse taastamist jõustruktuuride jätkus paraadide korraldamine.1918

Eesti Vabariik kuulutati esmakordselt välja 1918. aasta 23. veebruaril, kui Pärnus „Endla" teatri rõdult loeti rahvale ette Eesti iseseisvuse manifest. Juba järgmisel päeval otsustati korraldada äsja välja kuulutatud riigi kaitseväe esimene paraad. „Endla" ette oli kogunenud suur rahvahulk. Üheskoos Eesti pataljoni üksustega seisid paljude kohalike organisatsioonide esindajad, kooliõpilased ja linnakodanikud.


Teatrimaja rõdult peeti kõnesid, orkestri saatel lauldi hümni ja samal ajal tõusis „Endla" lipuvardasse sinimustvalge lipp. Seejärel suundusid kaitseväelased koos rahvaga läbi linna ringkäigule.1992

20. augustil 1991 Eesti Vabariik taasiseseisvus ja järgmise aasta veebruaris võttis vabariigi sünnipäeva tähistamise esimese kaitseväe paraadi korraldamise oma kohuseks Eesti Vabariigi Riigi-ja Piirikaitseameti peadirektor Andrus Öövel. Piirivalve Remniku õppekeskuse ülem, piirikomissar Johan Saar sai ülesande vabariigi sünnipäeval läbi viia sõjaväeline tseremoonia.


Selleks ajaks oli juba loodud kaitsevägede peastaap, aga kaitseväe esimene üksus - Kuperjanovi pataljon - ei olnud veel võimeline paraadile tulema. Seega olid hetkel ainsad organiseerunud militaarsed jõud Eesti Piirivalve ja Kodukaitse ning Kaitseliidu Tallinna ja Harju malev ning Nõmme malevkond ja Sisekaitse Operatiivrügement.Elagu Eesti mehed!

1992. aasta 24. veebruaril oli Tallinnas Vabaduse väljakule paraadiks üles rivistatud 1540 osalejat. Paraadi rivistaja oli piirivalve komissar Johan Saar ning paraadi võttis vastu kaitseväe ajutine juht Ants Laaneots. Paraadi juhataja Laaneots tegi seejärel üheaegse ettekande Eesti Vabariigi Kaitsenõukogu liikmetele, kelleks olid Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel, Eesti Vabariigi Ülemnõukogu juhataja Ülo Nugis ja peaministri kohustes Tiit Vähi. Kaitsenõukogu ja valitsuse nimel pidas kõne peaminister Tiit Vähi.


Paraadi oli uudistama tulnud rohkearvuliselt pealtvaatajaid. Paljud olid üllatunud, nähes ilusates sinistes mundrites Eesti Piirivalve suurepärast rivisammu. Kõlasid tervitused: „Elagu eesti mehed, kodukaitse, piirivalve..." jne.

Marssijate silmis võis näha liigutuspisaraid - nende süda oli emotsioonidest tulvil. See kandus võimsa tundesõnumina ka pealtvaatajate südamesse.


AADU JÕGIAAS, 1992. aasta paraadi kommunikatsioonijuht


[esiletõste] 1992. aasta 24. veebruaril olid ainsad organiseerunud militaarjõud Eesti Piirivalve ja Kodukaitse ning Kaitseliidu Tallinna ja Harju malev ning Nõmme malevkond ja Sisekaitse Operatiivrügement.

[illustratsiooniks filmikaadrid 1992.a. paraadist. Rahvusarhiivi filmifondist.]

 Viimati muudetud: 22.02.2012
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail