Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Miks ma kartsin metsavendi?

Elmar Uprus,      12. juuli 2006


Olin 1944. a. oktoobrikuu lõpul tavaline 13-aastane koolipoiss ja õppisin Patküla algkoolis. Tundides tuli käia Tõrva algkooli ruumides, sest Patküla kool oli saanud pommitabamuse.
Tunnid algasid kell 12.30 ja lõppesid kell 18. Õppetöö oli pingeline, sest 30 minutiga võeti läbi 45-minutilise tunni jaoks määratud materjal. Kodus õppimiseks puudus elekter ja lambiõli. Pealegi olime õppetöös ligi kaks kuud maha jäänud.
Kodutee oli ligi 5 km pikk ja tuli jalgsi läbida õhtuhämaruses, hing hirmul bandiitide vägitegude ees.
Kolmandal koolipäeval see juhtuski. Tagasiteel koolist olin jõudnud naabritalu raagus lepiku juurde. Mu väike kasv, kodukootud riidest hallikad põlvpüksid ja kulunud koolikott poleks pidanud looma eksiarvamust, et tuleb kommar või koletis...
Järsku ilmusid tuulest räsitud viljarõugu varjust välja kaks saksa vintpüssidega relvastatud meest, kes hakkasid minu suunas tulistama. Vahemaa võis olla 50–60 meetrit. Kuulid mind ei tabanud – päästsid õhtuhämarus, väikesekasvulisus ja meeleheitlikult väle jooks.
Hirmu- ja higipisaraid pühkides jõudsin kodukuusikusse. Alles nüüd kuulsin kuulide vingatusi ja nende kergeid raksatusi puutüvedes.
Oma elu suurimas ahastuses jõudsin hingeldades koju.
Ema ütles ohates: „Ma kuulsin kuusiku taga pauke. Ära sa väiksematele vendadele sellest räägi – nemad ei julge siis kooli minna."
Põdesin surmahirmust saadud närvishokki mitu päeva. Siis alustasin surmahirmu maha surudes taas kooliskäimist, valides iga kord erineva tee. Kõik mu kolm kooliteed olid ohtlikud, sest tuli minna üle kõnnumaade ja läbi mitme metsatuka. Kevadel lõpetasin klassi heade ja väga heade hinnetega.
Samal ajal käis maailmas sõda, nõudes iga päev tuhandeid ohvreid, sealhulgas ka eestlaste hulgast.
Lugupeetud endised metsavennad! Metsavendi tuleb ju nüüd armastada ja austada. No kuidas ma saan teid armastada?! Tahaks esitada teile avaliku küsimuse: „Kes volitas teid Eesti metsades sõdima, tapma ja inimesi hirmutama?"


Viimati muudetud: 12.07.2006
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail