Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Rahvarinde Muuseumis meenutati Leedu 1991. aasta veriseid sündmusi

AADU JÕGIAAS,      20. jaanuar 2016

13. jaanuaril mälestati Rahvarinde Muuseumis 25 aastat tagasi Leedus toimunut. Muuseumisse kogunesid Rahvarinde Seltsingu liikmed ja 25 aastat tagasi Toompeale barrikaadide rajamisel kaasa löönud vabatahtlikud, samuti Eesti Kodukaitse liikmed.

 

Rahvarinde Muuseumis on traditsiooniks saanud koos rahvarindelastega meenutada sündmusi, mis toimusid „Täna 25 aastat tagasi“. 2016. aasta on äärmiselt eriline – augustikuus möödub veerandsada aastat Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest.

Aasta jooksul korraldame mitu üritust, mis toovad meile meelde tolle pöördelise aja segaduse, hirmu ja ärevuse, aga ka enneolematuid rõõmuhetki,“ ütles avasõnavõtus muuseumi juhataja Helen Lausma-Saar.

Leinaseisakuga mälestati 25 aastat tagasi Vilniuse teletorni juures hukkunud 14 leedulast ja ühtlasi meenutati, et haavata sai seal üle tuhande inimese.

Muuseumile oli külla tulnud Leedu suursaadik Neilas Tankevičius, kes oma sõnavõtus ütles, et iseseisvuse eest maksti Nõukogude sõjaväelaste poolt tapetud leedulaste eludega. Ta rõhutas, et Balti rahvad pidasid ühist võitlust vabaduse saavutamiseks. Erilist rõõmu valmistas koosviibimisel olijatele tema poolt külakostiks kaasa toodud Leedu taasiseseisvumisajast jutustav dokumentaalfilm „How We Played the Revolution“.

Tunniajase filmi vaatamisse tehti vahepeal puhkepaus, mis täideti meenutustega 1991. aastal Leedus juhtunust. Esinejaks oli ka allakirjutanu – tutvustasin 25 aastat tagasi Vilniuses toimunut. Seejärel rääkis Toompeal 1991. aasta jaanuaris tehtud kindlustustöödest erukolonel Henn Karits. Vestlusringi lõpetas, väga emotsionaalselt tollaseid sündmusi kirjeldades, oma heade ajalooteadmiste poolest tuntud Küllo Arjakas.

Tallinna Kesklinna Valitsus andis tänukirjad 25 aastat tagasi Toompeale barrikaadide ja kaitserajatiste loomises osalenuile, kelleks olid Henn Karits, Indrek Sildam, Olavi Ohlau, Toomas Õige, Toomas Talijärv, Martin Lemming, Imre Tiri, Peeter Klausen, Arvo Lind, Rein Kork, Hindrek Piiber, Margus Õis ja Margus Sääsk.

 

AADU JÕGIAAS, 25 aasta tagustes sündmustes osalejaViimati muudetud: 20.01.2016
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail