Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Alkoholiuuring pani opositsiooni ennastunustavalt rõõmustama

ANDRE HANIMÄGI,      13. juuni 2018

Eesti elanikud tarbisid Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi 2017. aastal täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 10,3 liitrit absoluutalkoholi ehk sisuliselt sama palju kui aasta varem. Opositsiooni jaoks oli alkoholi tarbimise jätkumine positiivne uudis, mida kommenteerides visati jutu sekka ka valeväiteid ning unustati, et piirikaubandus algas just Reformierakonna tehtud aktsiisitõusude tulemusel.

 

Riigikogu majanduskomisjoni keskerakondlasest liige Erki Savisaar sõnas aktsiisipoliitikat kommenteerides, et piirikaubandus sai hoo sisse Reformierakonna valitsemisel ning nüüd on valitsus sellele tõmmanud pidurit: sel aastal tõusis aktsiis kavandatust poole võrra ja järgmisel aastal aktsiis kindlasti ei tõuse.

  

Michal valetas silmagi pilgutamata

Savisaar sõnas, et alkoholipoliitika eesmärk on eelkõige tervisekahjude vähendamine, ning aktsiis on selleks vaid üks hoob. „Kindlasti oleks avaldatud uuring võinud olla rõõmustavam, kuid vastutustundlik alkoholipoliitika pole ainult aktsiis. See hõlmab ka alkoholi kättesaadavuse ja reklaamimise piiramist, ning nende küsimustega tegeletakse samuti,“ selgitas Savisaar.

Savisaare sõnul on täielik vale aga reformierakondlase Kristen Michali väide, et Lätti läinud aktsiisitulust saanuks ehitada mitu ERM-i. „See on muidugi täiesti jabur väide ja Exceli-erakonnana võiks vähemalt prognoositaval ja tegelikul laekumisel teha vahet. Vale kordamine ei muuda seda tõeks, ning on väga kahju, et niivõrd olulises teemas, nagu seda on alkoholipoliitika, valetab Kristen Michal silmagi pilgutamata,“ rõhutas Savisaar, kelle sõnul tasuti, varusid arvestades, alkoholiaktsiisi 2017. aastal tarbitud koguste eest 3,2 protsenti rohkem, võrreldes aasta varasemaga.

Ta lisas, et Reformierakond, kes on aastaid kaitsnud just lahja alkoholi turgu, näeb konjuktuuriinstituudi numbrites poliitilist võitu, kuid unustab, et just nende valitsemise ajal 2014. ja 2015. aastal sai piirikaubandus tõeliselt alguse ning kerkisid piiriäärsed alkoholipoed. „Ette joonistatud aktsiisitõusudest hüpati nimetatud aastatel tänaste kriitikute valitsemise ajal sujuvalt üle, et riigikassasse rohkem raha saada, kuid täna on reformierakondlased selle kõik muidugi unustanud,“ tõdes Savisaar. Täpselt samamoodi, nagu tundub olevat unustuste hõlma vajunud Reformierakonna juhitud valitsuse planeeritud diislikütuse aktsiisi tõus 2018. aastaks või majutusettevõtete käibemaksu tõus. Mõlemale otsusele tõmbas Jüri Ratase juhitud valitsus koheselt ka pidurit.

  

Lobitöö lahjale alkoholile

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu hinnangul käivitas piirikaubanduse samuti just Reformierakonna juhitud valitsus. "Soovin Reformierakonnale meelde tuletada, et piirikaubanduse käivitas nende juhitud valitsuse järsk kangele alkoholile kehtestatud aktsiisitõus, ning praeguse valitsuse sammud on seda veelgi võimendanud," on teatanud Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuht Triin Kutberg.

Reformierakond on teinud Riigikogus samuti ettepaneku langetada just lahja alkoholi aktsiisimäärasid. Kutberg on rõhutanud, et Reformierakonna plaan lahja õlle aktsiisi jõuliselt tagasi pöörata piirikaubandusele eriliselt ei mõju, sest tegemist on pooliku ja üht huvigruppi soosiva lahendusega.

Savisaare hinnangul on vale olnud riigi varasem poliitika, kus Reformierakonna lobitöö tõttu on lahja alkoholi aktsiis olnud kange alkoholi aktsiisist madalam. „Noored teevad alkoholiga tihtipeale tutvust just lahjasid, erinevates värvides ja maitsetes jooke manustades ning selle koha pealt on valitsuse eesmärk panna kangete ja lahjade alkohoolsete jookide hinnad edaspidi liikuma samas tempos olnud kahtlemata õige,“ ütles Savisaar.

 

Andre Hanimägi

 

[fotoallkiri]   Erki Savisaare sõnul sai piirikaubandus hoo sisse Reformierakonna valitsemisel ning nüüd on valitsus sellele tõmmanud pidurit.Viimati muudetud: 13.06.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail