Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Kuulsa karutopise asupaigas tekkisid arukad mõtted

JAAN LUKAS,      13. juuni 2018

Ida-Virumaal Alutaguse vallas Mäetagusel asuvas Jäägrimuuseumis eksponeeritakse karutopist Jaaku. Too on saanud nime selle järgi, et 2008. aastal jäi karuott Järvamaal Imaveres toonase kaitseministri Jaak Aaviksoo auto ette. Niisiis seos väärika metsaasuka ja poliitika vahel.

Karu iseloomustavas tuntud mõistatuses oleva põhimõtte „Üheksa mehe ramm, ühe mehe aru“ järgi talitades tekib ühiskonnaelus paras sasipundar. Keskerakonna poliitikud nopivad selle vältimiseks tarkuseteri inimestelt erinevates Eestimaa paikades. Möödunud neljapäeval oli selliseks kohaks Mäetagusel paiknev Alutaguse huvikeskus, kus sai teoks traditsiooniline mõttevahetus „101 rahvakohtumist“ raames.

Ühte lauda oli istet võtnud Mäetagusel elav tuntud luuletaja, kahekümne kahe raamatu autor Virve Osila. „Mind huvitab sotsiaalpoliitika. Olen pensionär nende muredega, mis vaevavad paljusid minusarnaseid. Ma arvan, et seenioriikka jõudnud naised ja mehed on väärilise elu välja teeninud. Tavaliselt räägitakse keskmisest pensionist, aga mõtlema peaks ka nende inimeste peale, kes on haigena sündinud või noorena haigestunud ning pole oma tööstaaži täis saanud.“ Enda kohta ütles Osila, et töötas meedikuna, kuid tervislikel põhjustel pidi 34-aastaselt töö katki jätma, mistõttu on ka staaž lühikeseks jäänud. Küsimisele, kas poliitikateemat tasuks otsida ka loomingust, ta vastas: „Ei. Luuletajana olen ma täiesti apoliitiline. Kohtumisele tulin aga selleks, et siin on võimalik poliitikutel nööbist kinni võtta ja küsimusi esitada.“

 Mäetaguslane Evi Proman avaldas arvamust, et Keskerakonnal on oluline tasakaalustav roll vasak- ja parempoolse poliitika vahel. „Keskerakond peab jääma ühiskonnaelu juhtpositsioonile. Senisest veelgi põhjalikumalt tuleks tegelda tervishoiu ja turvalisuse teemadega. Meie kodukant on kuulus põlevkivi poolest. See maavara on toonud siia rikkust, aga samas ka probleeme. Minu kodumaja juurde kostab müra kaevandusest sageli ka hilistel tundidel.“

Laudkonnas, kus Virve ja Evi mõttetöös osalesid, juhtis vestlust kogenud poliitik, sotsiaalministri ja riigihalduse ministri leiba maitsnud Jaak Aab.

 

Raha tuleb raskelt

Ettevõtluse- ja maaeluteemalise laudkonna vestlusringi juhtisid Riigikogu liikmed Toomas Vitsut ja Martin Repinski. „Leidsime, et riigi ettevõtluspoliitikas tuleks eraldi arvestada Tallinna ja Harjumaad ning Ida-Virumaad, kus ettevõtlusest raha kättesaamine on märksa keerulisem, kui pealinnas ja selle ümbruses. Jõudsime ka järeldusele keskkonnamaksu olulisusest Ida-Virumaa omavalitsuste tulubaasis.

Ida-Virumaal on inimestele tööandjaks ka kalapüük. Praegu ostetakse püügiõigust ministeeriumi korraldatud oksjonil. Arvasime aga seda, et kohalike kalurite paremaks kindlustamiseks püügilubadega võiks teatud hulka nendest välja jagada ka kohalikud omavalitsused.“

 "Mäetagusel toimus „101 rahvakohtumise“ raames neljas mõttevahetus Ida-Virumaal. Kui esimese kohtumise hindeks võiks panna rahuldava, siis kolmas ja neljas mõttevahetus väärivad juba paremaid hindeid. Inimesed tulevad kohale, mõtlevad ja räägivad kaasa. Paljud nendest lähevad koju optimismi ja lootustega. Heameelt teeb erinevate põlvkondade inimeste, ka noorte osalemine. Väga oluline on, et vestlusi laudkondades juhivad inimesed, kes on omas valdkonnas asjatundjad, kellel on midagi öelda,“ märkis Sillamäe abilinnapea Eevi Paasmäe, kes oli ka Alutaguse valla keskuses Mäetagusel toimunud rahvakohtumise moderaator ja juhtis arutelu hariduse-alases laudkonnas.

 

Arvestades paikkonna kuulsust karude poolest, sai Eevi Paasmäelt veidi küsitud ka metsaottide kohta. „Mina karu kohanud pole. Ega ma seda kohtumist ei ootagi. Mõnedki inimesed on näinud karu üle tee kõndimas. Meil on siin ka metssigu, põtru ja kitsi, ning neid trehvab sagedamini. Alutaguse vald, suurim maaomavalitsus Ida-Virumaal, on rikas omapäraste, ajalooliste ja kultuurilooliste paikade poolest. Turistidel on siiatulekuks palju  põhjusi.” lisas ta.

Jaan Lukas

 Viimati muudetud: 13.06.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail