Logo
13. juuni 2018
23 (1104)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Kui kaua jõuab tümitada?

13. juuni 2018

Imestama paneb Mihhail Lotmani kirjutis Postimehes väidetavast Keskerakonna lepingust parteiga Ühtne Venemaa. Haritud inimesena peaks ta ikkagi orienteeruma niipalju juriidikas, et mõista, mis on leping ja mis on „kavatsuste protokoll”. Keskerakonnal on nimelt kavatsuste protokoll, mitte leping.

 

Seevastu väga palju leidub riike, kel just on allkirjastatud leping Ühtse Venemaaga. Ei tea, et nemad selle pärast kannataksid või peaksid midagi häbenema.

Jüri Ratas on selgelt öelnud, et kõnealune protokoll on külmutatud. On täiesti arusaadav, et mingi segase vastukampaania tõttu protokolli tühistamist alustada oleks lausrumalus.

 

Mihhail Lotman jätkab: „Võiks arvata, et see leping on salaja külmutatud. Nii salaja, et sellest ei ole teadlik isegi osa Keskerakonna liikmeid, kes erinevates sõnavõttudes ja aktsioonides täidavad seda lepingut. Pean siin silmas nt „Stolitsa“ ja Tallinna Televisiooni tegevust.” Kahjuks Lotman eksib siin jällegi ja paneb pahaks, et Tallinnal on head suhted nii Peterburi kui ka teiste Venemaa linnade kultuuriasutustega. (Muuseas, Mihhaili isa Juri Lotman sündis Petrogradis ja tema ise on sündinud Leningradis.)

Millest küll on tekkinud tal selline viha Venemaaga kultuurisuhete vastu?

Juri Lotman jättis endast maha tohutu pärandi, tutvustades Eesti Televisioonis saatesarja „Vestlusi vene kultuuriloost”, mille tekstid raiuti ka raamatusse. Juri Lotmani arhiivi ja raamatukogu põhjal on loodud Eesti Semiootikavaramu.

Kas rikkaliku vene kultuuri kuulsa esindaja poeg ei võiks kasvõi hetkeks jääda mõttesse ja meenutada oma isa tehtut? Olles kirjandusteadlane ja semiootik, peaks ta mõistma, kui palju eesti kultuuritegelasi on sündinud ja kasvanud nii Peterburis kui ka teistes Venemaa linnades. Nad on saanud seal hea hariduse ega häbene oma suhteid vene inimestega.

 

Tahaks väga loota, et suures poliitikas küll pisut äpardunud Mihhail Lotman saab ükskord aru, et Keskerakonna poolt külmutatud kavatsuste protokoll pole tümitamise teema. Meil on palju rohkem ja kaalukamaid probleeme, mis vajavad kiireid lahendusi.

 Viimati muudetud: 13.06.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail